Světová hvězda Luke Czepiela na Aviatické pouti!

Na letošním ročníku Aviatické pouti vystoupí Luke Czepiela známý svým přistáním na plochu dubajského hotelu Burdž al-Arab určenou pro vrtulníky.

Snahou organizátorů leteckých dnů je mít v programu vedle řady špičkových pilotů i nějakou hvězdu všeobecně známou širšímu okruhu veřejnosti. Ovšem mít mezi vystupujícími pilota, který je mediálně známý téměř po celém světě, se organizátorům poštěstí jen málokdy. Na letošním ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023 na letišti v Pardubicích, tomu tak bude. Vedle několika předních hvězd svou účast potvrdil i Luke Czepiela.

Fenomenální přistání!

Přistál na plochu určenou pro vrtulníky

Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo dohodnout účast polského pilota Lukasze Czepiely, který je ve světě znám jako Luke,“ říká s neskrývanou radostí Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a pokračuje: „jeho jméno známé v leteckém světě si někteří diváci možná hned nevybaví, ale zcela jistě zaznamenali v polovině března letošního roku jeho výkon. Tehdy se tento devětatřicetiletý polský pilot stal prvním člověkem, který s letounem dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky.

Připravoval se dva roky

Uvážíme-li, že plocha měla průměr 27 metrů, tak je to velice pěkný výkon, ale úplně jinou hodnotu výkon získá, když upřesníme, že plocha byla umístěna na vrcholu dubajského hotelu Burdž al-Arab ve výšce 212 metrů nad zemí. Tam se muselo jednat o perfektní rozpočet na přistání, protože k orientaci tam pilot neměl žádné referenční body tak jako na letišti. Je také zajímavé, že pro přistání nevyužil ani celou délku heliportu a ještě šest metrů ušetřil. Jak sám uvedl, na tento výkon se připravoval dva roky, během kterých uskutečnil stovky cvičných přistání ve vymezeném prostoru.

Speciálně upravený letoun Carbon Cub

K takovému výkonu je třeba nejen schopností a odvahy, ale také vhodný letoun. Tím byl hornoplošný Carbon Cub. Letadlo je to poměrně nové, ale koncepcí navazuje na známé Piper Cuby, které se poprvé objevily v druhé polovině třicátých let. Ten současný stroj však využívá moderních konstrukčních materiálů a celkově je aerodynamicky více propracovaný. Jak Lukasz Czepiela, tak jeho Carbon Cub se předvedou divákům v Pardubicích. Hotel jako v Dubaji zde nemáme, ale sledovat krátká přistání bude nevšední zážitek i na ploše letiště.

Jediná a neopakovatelná možnost k vidění právě v Pardubicích

Jedná se také o jedinečnou možnost, protože krátce po Aviatické pouti bude letoun přepraven do Spojených států, takže příležitost vidět rekordmana s jeho letadlem na evropské airshow, bude jen na letošní Aviatické pouti v Pardubicích,“ dodává Jan Rudzinskyj.

„Podívejte se na video, vyrazí vám dech!“

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video