TZ13 – Návrat legendy na pardubické nebe

Letecká akrobacie je královnou leteckých sportů a správné show létání akrobatického pilota je kořením každého leteckého dnu. V tomto oboru je opravdovou legendou sympatický maďarský pilot Péter Besenyei. Jeho skvělé show létání bude ozdobou programu letošního ročník Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024 v Pardubicích. 

„V minulosti jsme několikrát v organizačním štábu vzpomínali na skvělé vystoupení Pétera Besenyeiho na Aviatické pouti a jen stěží jsme uvěřili tomu, že od té doby uplynulo již patnáct let. Kronika ukázala, že to skutečně bylo na Aviatické pouti 2009. Proto jsme se rozhodli Pétera pozvat a jsme velice potěšeni, že pozvání přijal a stane se součástí bohatého a pestrého letového programu letošní Aviatické pouti,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

„Maďarský letecký akrobat Péter Besenyei je nejen akrobatickou legendou, ale je také mužem, který změnil vnímání letecké akrobacie veřejností, když vymyslel zcela nový formát leteckého soutěžení, který byl napínavý a divácky přitažlivý,“ dodává letecký publicista Petr Kolmann a pokračuje: „Právě Péter Besenyei vymyslel soutěž letadel mezi pylony, později známou jako Red Bull Air Race. První zkušební ročník se uskutečnil před dvaceti léty a od následujícího roku se soutěž létala jako regulérní světová série na mnoha místech světa. Všichni pochopitelně víme, že v pozdější době jsme v soutěži měli i české zástupce, Martina Šonku a Petra Kopfsteina, pro něž je Péter autoritou a vzorem. 

Letos osmašedesátiletý Péter Besenyei létá od patnácti let, ale velmi úspěšný byl i v karate, parašutismu a dalších sportovních disciplínách. V letecké akrobacii má na svém kontě řadu ocenění, mezi nimiž nechybí ani tituly mistra světa a mistra Evropy. Tento sympatický maďarský pilot přiletí na Aviatickou pouť do Pardubic s unikátním akrobatickým speciálem Corvus Racer 540. Péter Besenyei je zárukou skvělé show a určitě se máme na co těšit,“ dodává Petr Kolmann.

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. 

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz