Premiéra na Aviatické pouti

Pardubická Aviatická pouť zařazuje do programu řadu ukázek historických letadel a mnohdy se jedná o české premiéry. Letos to bude o víkendu 28. a 29. května 2022 vedle již zmiňovaného námořního letounu Sea Fury i premiéra historického cvičného letadla Miles M.14A Magister.

„Cvičná letadla Miles M.14A Magister mají přímou vazbu k historii československého letectví. Za druhé světové války se na něm cvičili českoslovenští piloti působící v řadách britské RAF. Z tohoto pohledu se jedná o unikát, protože tento letoun vyrobený v roce 1938 se jak svým zbarvením, tak vlastní historií přímo váže k těmto dějinám,“ přibližuje Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

„Unikát to je i v celosvětovém měřítku, protože se jedná o jeden z pouhých pěti letuschopných strojů tohoto typu. Navíc tento kus je nově precizně zrestaurován a po všech stránkách je v nejoriginálnějším stavu. Zálet po náročné renovaci ve Velké Británii proběhl teprve před několika dny a před odletem do České republiky se tam s ním pilot Richard Santus zúčastnil sletu dochovaných Magistrů.

Tento kus se tam stal obdivovanou hvězdou a Britové trochu litovali, že nezůstane na ostrově. Na druhou stranu stále mají v paměti československé piloty a věděli, že Magister bude v dobrých rukou. Je součástí sbírky klubu RAF Station Czechoslovakia, který se na Aviatické pouti představí i s dvojicí cvičných dvouplošníků de Havilland DH.82 Tiger Moth.

Prezentaci budou mít v historickém vojenském táboře a pochopitelně i na pardubickém nebi,“ dodává Jan Rudzinskyj.

Hlavní partneři