Kluby vojenské historie na Aviatické pouti

Jsou to již dvě desetiletí, kdy se v programu Aviatické pouti objevily první komponované scény. Patří tak neodmyslitelně k tradici a ani jubilejní třicátý ročník Aviatické pouti o ně nebude ochuzen.

O víkendu 28. a 29. května 2022 bude na pardubickém letišti nejen pestrý program na obloze, ale doplní ho i pozemní vystoupení a prezentace několika klubů vojenské historie.

„I pro letošní ročník jsme připravili scény v kombinaci s letovým programem, po oba dny bude na letišti pro diváky přístupný dobový vojenský tábor s prezentací historické vojenské techniky a klubů vojenské historie. Návštěvníci budou mít pochopitelně možnost s nadšenci ve vojenských uniformách pohovořit a zeptat se na nejrůznější historické souvislosti, které se k výstroji a výzbroji daného období pojí. Určitě to nebude jen statická ukázka, ale bude živým pohledem do historie,“ seznamuje s pozemní prezentací Milan Vinš z organizačního štábu Aviatické pouti. A na co se mohou návštěvníci těšit? „K vidění budou prezentace několika klubů vojenské historie. Poprvé k nám například zavítají dámy z Army Nurse Corps. Hlavní předlohou klubu jsou zdravotní sestry americké armády. Vedle autentického oblečení velice dbají na detaily, jako jsou dobové účesy, líčení a podobně. Na Aviatické pouti se s nimi přeneseme do roku 1944, konkrétně na ostrov Guadalcanal, kde u Medical Air Evacuation Squadron působily takzvané Flying nurses, což byly speciálně vycvičené armádní zdravotní sestry určené pro službu na palubách evakuačních letadel.

Součástí stanového ležení bude také klub RAF Station Czechoslovakia, který se odprezentuje originálními letouny de Havilland DH.82 Tiger Moth a premiérově i s nově renovovaným strojem Miles M.14A Magister. V prezentacích půjdeme ještě dál před druhou světovou válku a návštěvníci uvidí i klub Osádka pohraničního opevnění T-S 20 Pláň, který předvede československou armádu druhé poloviny třicátých let. A až do dob starého Rakouska-Uherska v období 1. světové války nás přenese Klub přátel vojenské historie 98 z.s. Aby toho nebylo málo, svět módy 20. století přiblíží Pin Up & Vintage Studio. Při ukázkách samozřejmě vyhládne, a tak stravu zajistí dobovými vojenskými postupy klub KVH Brendy – Josefov. K vidění toho bude hodně a všichni členové se těší na návštěvníky,“ dodává Milan Vinš.

Pro návštěvníky bude pardubické letiště otevřeno ve dnech 28. a 29. května vždy od 8.00 hodin a vedle letových ukázek na ně čeká i bohatý pozemní program.

Hlavní partneři