Jubilejní Aviatická pouť je minulostí

O víkendu 28. a 29. května 2022 se na pardubickém letišti uskutečnil jubilejní třicátý ročník Aviatické pouti.

I přes vrtochy počasí se podařilo po oba dny naplnit přes pět hodin dlouhý letový program. Na obloze bylo stále na co se dívat, což ocenilo dvacet pět tisíc diváků.

Největší novinkou a evropskou premiérou tohoto stroje se stalo předvedení historického britského námořního letadla Hawker Sea Fury skvěle pilotovaného známým pilotem Danem Griffithem. Diváka tradičně nezklamaly ani stroje s rudými býky, mezi kterými byl i akrobatický vrtulník Bo 105 pilotovaný světovou legendou Felixem Baumgartnerem. Jeho obraty s vrtulníkem jsou nevídané a diváci mnohdy byli překvapeni možnostmi vrtulníku.

Velký úspěch měl i fenomenální Martin Šonka, který se v programu předvedl hned ve dvou strojích. V neděli si akrobatické vystoupení s letounem Extra sám okomentoval přímo z kabiny a diváci ocenili nejen akrobatické umění, ale i lehkost, s jakou své obraty popisoval. Martin Šonka je instruktorem v pardubickém Centru leteckého výcviku, které se prezentovalo také řadou ukázek. V neděli z paluby vrtulníku Mi-17 z CLV vyskočili i chrudimští vojenští výsadkáři. Jejich seskok v sobotu znemožnil silný vítr, ten byl i důvodem sobotního nevystoupení replik letadel z období první světové války a neuskutečněného vzletu Blériotu. Obdiv zaslouží všichni vystupující, kteří se představili ve 26 letových vystoupeních, ale pochopitelně i ti, kteří se postarali o pestrý pozemní program.

Jubilejní třicátý ročník Aviatické pouti úspěšně proběhl díky podpoře řady partnerů, pilotnímu umění vystupujících a přízni diváků. Organizátoři všem děkují a věří, že společně vstoupíme v roce 2023 do čtvrtého desetiletí Aviatické pouti, která má pevné místo mezi významnými evropskými leteckými dny.

DSC_0605

Hlavní partneři