Historický MiG na pardubickém nebi

Čas Aviatické pouti se blíží. O víkendu 28. a 29. května 2022 se na pardubickém letišti uskuteční její jubilejní třicátý ročník.

Vedle celodenních pozemních prezentací a aktivit pro děti i dospělé je tradičně hlavní náplní akce letový program. Při něm se pardubické nebe na několik hodin zaplní plejádou nejrůznějších vystoupení a pochopitelně nebudou chybět ani letečtí akrobaté.

„Říká se, že akrobacie je královnou leteckých sportů a tato královna má vždy přízeň a obdiv diváků na leteckých dnech. Proto každý pořádný letecký den musí alespoň jedno takové vystoupení zařadit do programu. Letošní Aviatická pouť jich bude mít hned několik, “ přibližuje Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. „Letos se divákům představí přední akrobaté Martin Šonka a Petr Kopfstein, jejichž vystoupení je vždy pastvou pro oči. Petr bude létat na svém speciálu Extra 330SC a Martin se v programu představí dvakrát. Jednou na svém novém akrobatickém speciálu Extra NG, se kterým předvede svou tradiční razantní sestavu. Druhé vystoupení předvede na Zlinu Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku. Tam je Martin již několik let instruktorem a s mladými žáky létá mimo jiné i na zmíněném typu. V tomto případě se bude jednat o klasickou, ne tak razantní akrobacii, ale diváci si o to lépe budou moci vychutnat jednotlivé obraty. Jeho vystoupení mělo premiéru na loňské televizní Aviatické pouti a opravdu bylo na co koukat, “ dodává Jan Rudziskyj.

Vedle zmiňovaných akrobatů čekají na diváky ještě další čísla v podobě akrobacie historického dvouplošníku Bücker, vrtulníku Bo 105 a pochopitelně na Aviatické pouti nebude chybět světoznámá skupina Flying Bulls Aerobatic Team. Ta však letos vystoupí ve dvojici s inovovanou sestavou. Diváci si určitě přijdou na své. Letový program ale nejsou jen akrobatická vystoupení a pro diváky je připraveno velké množství dalších čísel.

Pro návštěvníky bude pardubické letiště otevřeno ve dnech 28. a 29. května vždy od 8.00 hodin a vedle letových ukázek na ně čeká i bohatý pozemní program.

Hlavní partneři